Blogs

Denizcinin Mezarında Gül Bitmez - Kubilay Nuhoğlu

Çocukluğumun en güzel günlerini deniz kıyısında memleketim Trabzon’daki Yıldızlı Askeri Kampında geçirdim. 1974 yazıydı. 7 yaşındaydım. Kavak meydanından otobüslerle başlayan yolculuğumuz Yıldızlıdaki rampa başlangıcında sona ermiş ve kampın giriş kapısı görünmüştü. Otobüslerden indikten sonra toprak bir yolu takip ederek kalacağımız motellere vardık. Motellerin arkasında köylülere ait sebze bahçeleri, ön tarafta ise kavak ağaçlarının gölgesinde piknik masalarının olduğu bir bölüm, devamında kumsal ve deniz vardı. Kumsalın başladığı yere gidip ufka baktığımda gözlerimin önünde göz alabildiğine lacivert Karadeniz’i gördüm.

Okumaya devam et

Farklı Düşünebilmek - Aykurt Nuhoğlu

Teknolojik gelişmenin hızlı olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bu değişimler, hayatı olumlu etkileyebildiği gibi, hızlı dönüşümlere adapte olamamanın olumsuz etkileri olabiliyor. Mevcut eşitsizliklerin olumluya dönüştürülmesi çok kolay olmuyor. Ülkemizde ciddi eğitim sorunu varken pandeminin devreye girmesiyle evden eğitime dönmesi durumu çok daha vahim hale getirdi. Herkesin teknolojiye erişimi eşit oranda olmadı, erişilse bile insan faktörünün ne kadar önemli olduğunu fark ettik. Geleceği aydınlık bir toplum yaratmanın hayali her zaman içimizdedir. Şartlarımız ne olursa olsun iyimserliğimizi koruyarak ileriye gitmek isteriz.

Okumaya devam et

Sanata Evet Ve Hayrat - Tamer Levent

İnsanlık 70 bin yıllık bir süreci yaşayarak geldi günümüze. Başlangıçta hiç bir şey bilmiyordu. Beyni bomboştu. Ama beyninin sağ lobu sanat, sol lobu analitik düşünme özelliklerine sahipti. Bu özellik, ona, düşünmeyi ve elde ettiği verilerden sonuç çıkararak, yaratıcı çözümlere ulaşma olanağı sağladı! İnsanın bu özelliğinin adı sanattır. İnsan sanat sayesinde verileri topladı, karşılaştırdı ve çözümler üretti. Eserler yarattı. Ürettiği çözümleri hemcinsleri ile paylaştı. Bu süreçte, paylaşılmış bilgi ve deneyimin adı da bilim oldu.

Okumaya devam et

Çocuk ve Sanat - Yeşim Altınay

Bir şey yap güzel olsun… Huzura vesile olsun, rikkate yol açsın, şevk versin, hakikate işaret etsin. Bir şey yap doğru olsun. İnsanları yalanın ve yanlışın bataklığına düşmekten korusun. Rüzgâra ve akıntıya kapılmasın; kırılsın lakin eğilip bükülmesin. Bir şey yap iyi olsun. Hizmetten, hürmetten, merhametten müteşekkil olsun. Kalpleri yumuşatsın, garibin, yolcunun, zayıfın derdine derman olsun. Bir şey yap adil olsun. Haktan hukuktan ayrılmasın. Zalime haddini bildirsin, mazlumun payını versin. Bir şey yap barış olsun.

Okumaya devam et

Daha İyi Bir Dünya İçin "Sanata Evet"

Sanat olgusu tarihin farklı dönemlerinde farklı anlayışlarla vuku bulmuş ve mevcut kapsamı dâhilinde farklı isimlerle ifadelendirilmiştir. Bu ifadeler ile zaman içinde sanat olgusunun tanımı değişime uğramış, anlamı çeşitlik kazanmış, işlevi farklılık göstermiş ve insanların ihtiyaçlarını dile getirmiştir. Bu nedenle sanatı yapan, üreten, icra eden ve ortaya çıkaran insandır. Tüm insanlar ürettiklerini diğer insanlara sunmak ve beğenilmek arzusu taşır. İşte tam da bu noktada insana hitap eden ve etkileyen her şeyi bir sanat olarak görebiliriz.

Okumaya devam et

Cocuk Gozuyle Trabzon Temali Cocuk Sanat Merkezi Resim Yarismasi

Nuhoğlu Vakfı Çocuk Sanat Merkezi’nin düzenlediği “ÇOCUK GÖZÜYLE TRABZON” temalı Resim Yarışması için geri sayım başladı! Başvurular, 8 Temmuz - 6 Ağustos 2019 tarihleri arasında Çocuk Sanat Merkezi’ne yapılacak. Çocuk Sanat Merkezi, Trabzon Hayrat ilçesi sınırları içinde yaşayan 7-14 yaş arasındaki tüm çocukları resim yapmaya davet ediyor. Katılımcıların 7-9 ve 10-14 olmak üzere 2 yaş grubunda değerlendirileceği yarışma için “Şartname” ve “Başvuru Formu” dosyalarını şu linklerden indirebilirsiniz: Başvuru Formu Şartname

Okumaya devam et

Nuhoglu Vakfi Dergisi 2019

Nuhoğlu Vakfı Dergisi 2019 sayısı 23 Nisan’daki aile buluşmamızda dağıtıldı. PDF formatında indirmek için tıklayınız.

Okumaya devam et

23 Nisan 2019da 12 Genel Kurul Ve 22 Aile Bulusmasi Yapildi

23 Nisan 2019’da Tırsan Konferans Salonunda, Nuhoğlu Vakfı’nın 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı ve 22. Geleneksel Aile Buluşması yapıldı. Çok sayıda aile ve vakıf üyesinin katıldığı toplantı Nuhoğlu Vakfı Hayrat Çocuk Sanat Merkezinin konseriyle başladı. Ardından Vakıf Başkanımız Hayri Nuhoğlu, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Danışmanlar Meclisi Başkanımız Çetin Nuhoğlu birer konuşma yaptı. Vakfın bir yıllık faaliyet raporu ve bütçe harcamaları paylaşıldı. Vakfın yeni Yönetim Kurulu oylamaya sunuldu.  

Okumaya devam et

Nuhoglu Vakfi Dergisi 2018

Nuhoğlu Vakfı Dergisi 2018 sayısı 23 Nisan’daki aile buluşmamızda dağıtıldı. PDF formatında indirmek için tıklayınız.

Okumaya devam et

Vefat Ve Bassagligi Namik Nuhoglu

Hayrat’taki ailemizden Behram Nuhoğlu’nun oğlu, bir önceki vakıf başkanımız Hayrettin Nuhoğlu’nun ağabeyi NAMIK NUHOĞLU Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 14.12.2017 günü Üsküdar Şakirin Camii’nde kılınacak öğlen namazına müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine sabır diliyoruz. Tüm ailemizin başı sağolsun.

Okumaya devam et